Urodziny w Brazylii

Przyjęcie urodzinowe w BrazyliiUrodziny to niezaprzeczalnie jedna z najmilszych tradycji zarówno dla solenizanta, zwłaszcza dzieci które cieszą się z kolejnego roku wyznaczającego drogę w dorosłość, jak również dla rodziców, bo to przecież święto ich pociechy. Celebrowanie urodzin przyjęło się na całym świecie, natomiast zwyczaje z tym związane mimo, że występują w nich podobne elementy, to posiadają również charakterystyczne dla danego regionu czy kontynentu.

W Brazylii z tej okazji dzieciom podaje się ogromne torty w kształcie owoców lub warzyw. Pierwszy kawałek takiego tortu jubilat sam kroi i ofiaruje go najważniejszej osobie np. mamie lub tacie.

W Brazylii jak i w krajach latynoamerykańskich istnieje śmieszna tradycja pociągania za ucho i tyle razy ile ma lat.

W Polsce z okazji urodzin grono znajomych i rodzina odśpiewuje "Sto lat" - w Brazylii odpowiednikiem jest piosenka: "Gratulacje dla Ciebie", której autorem jest poetka Berthy Celeste Homem de Mello. Przed utworzeniem utworu Brazylijczycy śpiewali amerykańską piosenkę "Happy Birthday".

Co jemy na urodzinach w Brazylii

Przekąski jakie najczęściej znajdziemy na brazylijskich przyjęciach to hot dogi, sakiewki z ciasta faszerowane mięsem z kurczaka, klopsiki. Ze słodkości oprócz tortów i ciast znajdziemy:

Beijinho
Beijinho czyli "małe pocałunki"
Cajuzinhomałe cajuzinho czyli czekoladowe krople Olho de SograOlho de Sogra - "oko teściowej" QuindimQuindim – jajeczno-kokosowy deser.

BrigadeiroBrigadeiro jest chyba najbardziej znany i lubiany przez każdego Brazylijczyka. Jest typową brazylijską słodkością. Deser został tak nazwany na cześć brygady Eduardo Gomesa, byłego kandydata na prezydenta Republiki na początku lat pięćdziesiątych.
Brigadeiro czasem są również nazywane Negrinho i są przysmakiem zarówno w Brazylii, jak i w Portugalii. Przepis na Brigadeiro można w powodzeniem modyfikować wrzucając do masy przegotowane drobinki orzecha, maliny albo kilka kropel aromatycznego alkoholu.

15 Urodziny w Brazylii

Na szczególną uwagę należy zwrócić na zwyczaj Quinceanera. (z hiszp. quince – piętnaście i años – lata). Jest to impreza wydawana z okazji piętnastych urodzin dziewczyny, bardzo huczna, przypominająca wesele uroczystość, choć czasem nawet większa i bardziej kosztowna dlatego w kosztach partycypują rodzice chrzestni solenizantki. Quinceañera łączy w sobie tradycje Azteków z widocznym wpływem religii katolickiej. U dawnych Indian piętnaste urodziny dziewczyny sygnalizowały jej gotowość do podjęcia ról społecznych, w tym także do małżeństwa. Obecnie jest to symboliczny moment przemiany dziewczyny w kobietę, jest to święto kobiecości, rodziny i społeczności. Od tego momentu w wielu domach dziewczyny mają dopiero prawo aby umawiać się na randki, chodzić na dyskoteki, zakładać buty na obcasie, malować się czy farbować włosy.

Quinceanera czyli 15 urodziny dziewczynySama ceremonia składa się z dwóch części: religijnej obejmującej mszę a następnie świeckiego przyjęcia z tańcami i jedzeniem. Do kościoła jubilatka odprowadzana jest do kościoła przez czternaście dziewcząt - damas, reprezentujących lata życia dziewczyny; towarzyszy im czternastu chłopców – chambelanes. Solenizantce towarzyszy natomiast chambelán de honor- wybrany chłopak.

Podczas mszy jubilatka otrzymuje prezenty, z których najważniejsze to: medalik z wizerunkiem Matki Bożej z Guadelupe, obrączkę, symbolizującą jej łączność ze społecznością i Bogiem oraz lalkę, która ma symbolizować jej gotowość do macierzyństwa.

Po mszy czas na przyjęcie, które rozpoczyna się ono od walca, którego solenizantka tańczy najpierw ze swoim ojcem, a następnie z chłopakiem, który towarzyszył jej do kościoła - chambelán de honor. Podczas przyjęcia po raz pierwszy, oficjalnie solenizantka może założyć buty na wysokim obcasie oraz jest w zwyczaju rzucenie lalki w grono dziewcząt, które symbolizuje rozstanie z dzieciństwem.

Terminem quinceañera określa się także bohaterkę tego święta. Jubilatka ubrana jest w bardzo ozdobną suknię, przypominającą suknię ślubną w kolorze białym, różowym lub błękitnym. Jasne kolory mają wskazywać na niewinność dziewczyny. Nieodłącznym elementem ozdoby głowy jest diadem, który ma symbolizować poświęcenie się dziewczyny Królestwu Bożemu na ziemi. Dodatkowymi elementami ozdoby jest biżuteria podarowana przez rodziców chrzestnych oraz bukiet kwiatów.